Уряди України та Молдови активно шукають вихід з енергетичної кризи, яка охопила Молдову та сепаратистський регіон Придністров’я. Про це йдеться у звіті американського Інституту дослідження війни (ISW) від 14 січня.
Про це розповідає News IO
Відповідно до заяв президента України Володимира Зеленського від 12 січня, Київ готовий постачати вугілля до Придністров’я. Проте керівництво цього регіону поки не надало відповіді на цю пропозицію. З повідомлень також відомо, що Придністров’я відхилило пропозиції Молдови допомогти з отриманням газу з європейських платформ.
“Кремлівські чиновники намагаються використати енергетичну кризу в Молдові, щоб створити умови для виправдання майбутньої російської агресії проти Молдови”, – стверджують аналітики.
Звинувачення Молдови у провокуванні кризи
Аналітики посилаються на інтерв’ю помічника президента росії, Миколи Патрушева, який звинуватив молдовську владу у поточній енергетичній кризі. Це відбулося незважаючи на те, що криза почалася з припинення постачання газу до Придністров’я російським “Газпромом”.
Патрушев також звинуватив Кишинів у проведенні “антиросійської політики” та передбачив, що така політика може призвести до зникнення Молдови як незалежної держави або її приєднання до іншої країни. Крім того, він заявив, що пріоритетом росії є “захист своїх співвітчизників”. Це риторика, яку кремль використовував для виправдання агресії проти України.
Коментарі президентки Молдови
Президентка Молдови Мая Санду 14 січня заявила, що “гуманітарна криза, спричинена Кремлем” на лівому березі Дністра, покликана розпалити “політичну кризу” на правому березі та загострити ситуацію в Молдові. Вона також прокоментувала поїздку лідера Тирасполя Вадима Красносельського до москви, зазначивши, що “це ще один доказ того, що Кишинів не є перешкодою для пошуку рішення”.
14 січня Красносельський через Стамбул вирушив до москви, вилетівши з аеропорту Кишинева. Це викликало додаткову увагу до взаємодії між сепаратистським регіоном та російською федерацією.