Очільники 15 протестантських конфесій України й Українського Біблійного товариства звернулися із листом до членів Конгресу США і спікера Палати представників Майка Джонсона із закликом проголосувати за виділення пакету допомоги для України і «захистити українські церкви і весь наш народ від геноциду».
Рішення ухвалили на засіданні Ради євангельських протестантських церков України, що представляє понад 8000 церков й охоплює близько двох мільйонів вірян, йдеться в повідомленні.
«Протягом 30 років після проголошення незалежності України ми мали можливість благовістити, допомагати людям духовно, відкривати тисячі церков, однак потім Росія почала війну аби знищити нас як народ», – йдеться в листі.
Автори звернення згадали, що під час чергового ракетного удару Росії по Україні в ніч на 11 квітня одним із загиблих був служитель протестантської церкви Віталій Тараненко.
«Закликаємо нашого брата по вірі – спікера Палати представників Майка Джонсона, а також всіх християн-конгресменів захистити українські церкви і весь наш народ від геноциду. Просимо проголосувати про виділення пакету допомоги для України і протягнути нам зараз руку підтримки, яку ми так потребуємо. Нині кожен день затримки приносить нові й нові жертви, наші церкви руйнують, вірян і служителів убивають і катують, кожен день затримки вдаряє по церквах», – заявив Анатолій Козачок, черговий голова Ради.
Раніше цього місяця у своїй колонці для видання The Hill голова Офісу президента України Андрій Єрмак заявив, що українські євангелісти потребують підтримки США на тлі російської агресії.
«До повномасштабного вторгнення Росії в Україні налічували 7 170 протестантських об’єднань, навчальних закладів і церков. І донині Україна зберігає статус найбільшої євангельської країни Європи, де щонеділі протестантські церкви відвідують приблизно від 800 000 до 1 мільйона осіб. Хоч би в чому намагався переконати Путін американців, Україна – це євангельський оплот Європи, «Біблійний пояс» Східної Європи», – йдеться у статті.
Єрмак зауважив, що з моменту анексії Росією Криму 2014 року і початку окупації східної України Путін виступає як противник християнства, свободи віросповідання й самої церкви. «Церкви закривають, служителів затримують і катують, а релігійну свободу придушують. Повномасштабне вторгнення 2022 року посилило цей наступ на протестантизм і перенесло його на нещодавно захоплені території», – пише він.
Наприкінці березня цього року так званий Всесвітній російський народний собор, який збирався в Москві під егідою Російської православної церкви і патріарха Кирила, назвав «священною» війну Росії проти України. Собор заявив, що вся Україна має увійти в зону виключного впливу Росії, а Захід було названо «сатанинським».
За даними проєкту «Релігія в огні», який займається документуванням фактів пошкодження релігійних споруд і воєнних злочинів російської армії проти релігійних громад, за час повномасштабного вторгнення РФ щонайменше 500 релігійних споруд в Україні зазнали різного ступеня руйнувань (станом на веречень 2023 року).
Конгрес США з минулої осені не може схвалити виділення Україні військової допомоги.
Сенат США у лютому підтримав законопроєкт, який передбачає допомогу Україні, Ізраїлю і Тайваню на суму 95 мільярдів доларів, 60 мільярдів із яких призначаються Києву. Проте Палата представників, де більшість мають республіканці, досі не розглянула цей законопроєкт. Значна частина республіканців орієнтується на колишнього президента Дональда Трампа, який критично висловлювався про цей законопроєкт.
Спікер Палати представників Майк Джонсон (республіканець) нещодавно припустив, що пакет, який включає допомогу Україні, буде включати «деякі важливі нововведення». У цьому контексті Джонсон згадав про заарештовані російські активи, заморожені в США, а також концепцію позики.
Президент Володимир Зеленський днями заявив, що в разі, якщо Конгрес США не схвалить військову допомогу для протистояння вторгненню Росії, Україна «програє війну».