Палата представників США затвердила закон про асигнування на потреби національної оборони на 2025 рік (NDAA), проте в ньому відсутні положення щодо продовження закону про ленд-ліз для підтримки демократії в Україні. Про це повідомила посол України в США Оксана Маркарова.
Про це розповідає News IO
«У цьому році законопроект NDAA, затверджений Сенатом, містив положення щодо продовження терміну дії Закону про ленд-ліз, і посольство активно адвокатувало його, однак законопроєкт, затверджений Палатою представників не містив такого положення. У консолідованому тексті законопроекту відповідне положення не включено. Посольство продовжує вести активну роботу по збереженню цього механізму, який, зокрема передбачається у двопартійному та двопалатному законопроекті Stand with Ukraine Act», – написала вона у фейсбуці.
Важливі статті документа стосовно України включають:
- Стаття 1303: Продовження заборони на використання коштів, які можуть призвести до визнання суверенітету росії над окупованими територіями України.
- Стаття 1534: Передбачає створення центру передового досвіду для підтримки розробки систем озброєння на основі штучного інтелекту. Це включає співпрацю Пентагону з іноземними партнерами, включаючи Україну.
- Стаття 6411: Директору національної розвідки, державному секретареві та міністру фінансів доручається подати доповідь про фінансування рф міжнародного тероризму. Документ нетаємний, але може мати таємні додатки.
Посол зазначила, що Сенат США має затвердити NDAA на наступному тижні. У квітні 2022 року Сенат США одноголосно схвалив законопроєкт, який дозволяє президенту Джо Байдену використовувати програму ленд-лізу для полегшення надання військової допомоги Україні. Цей механізм востаннє використовувався під час Другої світової війни. Закон про ленд-ліз для України набув чинності у жовтні 2022 року.
США продовжують надавати військову допомогу Україні через програми, такі як Ініціатива сприяння безпеці України (USAI), іноземне військове фінансування (FMF) та вилучення зброї зі запасів США (Presidential Drawdown – PDA). За даними Держдепу, з початку повномасштабного вторгнення рф США надали Україні близько 61,4 мільярда доларів військової допомоги, з серпня 2021 року Вашингтон скористався програмою PDA 55 разів на суму близько 31,7 мільярда доларів.