Головна Політика Комітет Верховної Ради наголосив на важливості бойового імунітету військових

Комітет Верховної Ради наголосив на важливості бойового імунітету військових

Новини

Комітет Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки відреагував на звинувачення щодо командування в контексті ситуації на Харківщині. Відповідну заяву було оприлюднено 24 січня.

Про це розповідає News IO

Оцінка ситуації і важливість єдності

На засіданні, що відбулося в п’ятницю, члени комітету підкреслили, що висловлювання і дії, які можуть завдати шкоди репутації Збройних сил, «ставлять під загрозу єдність нашого народу й впливають на обороноздатність держави». Народні депутати нагадали, що ще в березні 2022 року були ініційовані зміни до законодавства, що запроваджують бойовий імунітет під час воєнного стану.

«Комітет нагадує, що бойовий імунітет є правовим запобіжником, який виключає кримінальну протиправність діяння та передбачає можливість обґрунтованого звільнення військовослужбовців (зокрема, представників військового командування) від кримінальної відповідальності за діяння, вчинені в умовах дії воєнного стану, в першу чергу, під час відсічі збройної агресії Російської Федерації».

Критика вибіркового застосування норм права

Комітет висловив занепокоєння щодо можливих «ознаків вибіркового застосування норм права», які проявляються в акцентуванні на певних подіях та особах, в той час як інші випадки залишаються без належної правової оцінки. Зокрема, було висловлено занепокоєння з приводу «надмірно суворих запобіжних заходів» щодо військовослужбовців, що, на думку комітету, є непропорційними та може свідчити про довільне трактування законодавства.

Також комітет наголосив на необхідності уникнення будь-яких заяв посадовців, які можуть створити «хибне враження щодо розслідуваних подій та передчасне уявлення про провину військовослужбовців». Члени комітету відзначили, що спекуляції на цю тему можуть підірвати довіру суспільства до Збройних Сил, що грає на руку росії.

У своїй заяві комітет підкреслив, що буде уважно стежити за ситуацією щодо кримінально-правового переслідування військовослужбовців України та інших представників сил безпеки.

Нагадаємо, 20 січня були затримані екскомандувач оперативно-тактичного управління «Харків» Юрій Галушкін та інші військові через звинувачення у недостатньому захисті регіону під час наступу ворога. Слідчі стверджують, що «посадовці не підготували оборону прикордонних районів Харківщини».

21 січня суд обрав запобіжний захід для Галушкіна у вигляді тримання під вартою з можливістю внесення застави в сумі 5 мільйонів гривень. 22 січня стало відомо, що за нього внесли заставу, однак ДБР заявило про «нові факти у справі», що призвело до повторного затримання.

Члени комітету також планують заслухати інформацію від «профільних органів» на найближчому засіданні.