Головна Важливе Комітет з нацбезпеки обговорює продовження терміну проходження ВЛК

Комітет з нацбезпеки обговорює продовження терміну проходження ВЛК

держбюджет-2025

Парламентський комітет з питань національної безпеки та оборони розглядає можливість продовження терміну проходження військово-лікарської комісії (ВЛК) для осіб з обмеженою придатністю. Передбачається внесення змін до законодавства, проте ці зміни можуть бути ухвалені не раніше 5 лютого, коли завершиться чинний термін для проходження ВЛК, як це регламентується законодавством.

Про це розповідає News IO

Поточна ситуація з проходженням ВЛК

Відповідно до слів членкині комітету від «Європейської Солідарності» Ірини Фріз, питання про продовження терміну вже обговорювалися. Вона зазначила: «Підіймалось це питання на комітеті. Готуються відповідні зміни. Але щоб ви розуміли: наступне засідання (ВР – ред.) відбудеться вже в лютому. А отже потрібно буде в перехідних положеннях передбачити, що на час, поки буде ухвалюватись ця чергова зміна з пролонгацією терміну, щоб люди не підпадали під адміністративну відповідальність».

Водночас точні терміни продовження проходження ВЛК для осіб, які мають обмежену придатність, наразі залишаються невідомими. Ірина Фріз підкреслила, що «без якісного реформування системи ВЛК пролонгація термінів може тривати ще кілька разів». Вона також згадала про те, що на етапі розгляду відповідного законопроєкту минулого року, Міністерство охорони здоров’я та Міністерство оборони запевняли, що терміни проходження будуть достатніми для всіх, щоб вони могли пройти медичний огляд і переоформити свій статус.

Проблеми з записом на ВЛК

Раніше заступниця голови Офісу президента Ірина Верещук повідомила, що наразі понад 1 мільйон осіб з обмеженою придатністю ще не пройшли медогляди. Причинами цього стали, зокрема, відсутність викликів на ВЛК та великі черги в територіальних центрах комплектування (ТЦК). Вона зазначила, що навряд чи вдасться пройти ВЛК такій кількості людей до 4 лютого.

Згідно з чинними нормами, термін, до якого чоловіки зі статусом «обмежено придатний» повинні пройти повторну ВЛК, закінчується 5 лютого. ТЦК наполягали на тому, що чоловіки повинні самостійно звертатися до центрів комплектування, щоб отримати направлення на ВЛК. Однак юристи стверджують, що ініціатива щодо направлення на медогляд має здійснюватися саме з боку ТЦК.

«Насправді дійсно виникла ситуація, де одне протирічить іншому. З чим це пов’язано: з тим, що закон передбачає, що обмежено придатні особи або військовозобов’язані зі статусом обмежено придатні потребують проходження повторної військово-лікарської комісії», – пояснив ситуацію юрист Антон Сінцов.

Він підкреслив, що відповідно до постанови № 560, направлення на проходження ВЛК повинно здійснюватися за рішенням керівника ТЦК, а не з ініціативи військовозобов’язаного.

Крім того, юристи наголосили на існуванні ще однієї норми, яка регламентує, що ВЛК в умовах воєнного стану функціонує лише протягом одного року.