Питання щодо заморожених російських активів стало однією з ключових тем обговорення на неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн Європейського Союзу у форматі «Гімніх», що відбулася в Копенгагені. Про це заявила висока представниця ЄС із питань закордонних справ Кая Каллас.
Про це розповідає News IO
Перспектива мирної угоди та роль російських активів
Каллас наголосила, що зустріч має неформальний характер, тому жодних офіційних рішень за її підсумками не ухвалюватимуть. Серед основних тем порядку денного – російська агресія проти України та майбутнє заморожених активів рф.
«Ми бачимо, що Росія не хоче миру, хоча докладається багато дипломатичних зусиль, щоб привести Зеленського та Росію до столу переговорів».
За словами Каллас, європейські дипломати мають намір детально розглянути питання щодо подальшої долі заморожених російських активів. Вона підкреслила наявність різних аспектів і ризиків у цій справі, а також необхідність вироблення чіткої стратегії у разі зміни ситуації.
Умови повернення активів та підтримка України
Каллас підкреслила, що розглядається питання, за яких умов активи можуть бути повернуті росії. Вона заявила, що Євросоюз не повинен допускати повернення цих активів у разі припинення вогню або укладення мирної угоди, якщо рф не виплатить належні репарації Україні.
Наразі прибутки від заморожених російських активів частково спрямовуються на підтримку України. Так, у серпні Україна отримала 1 мільярд євро в межах інструменту ERA (Extraordinary Revenue Acceleration), який передбачає надання країні близько 50 мільярдів доларів у вигляді позик під гарантії прибутків із заморожених суверенних активів рф. Ці кошти використовуються для підтримки державного бюджету, військових потреб та відновлення інфраструктури.
Президент Володимир Зеленський ще в липні закликав міжнародних партнерів використовувати не тільки відсотки від цих активів, а і самі активи для післявоєнного відновлення України.
