Головна Політика Каллас представила новий багатомільярдний пакет допомоги ЄС Україні

Каллас представила новий багатомільярдний пакет допомоги ЄС Україні

Лідери ЄС розглянуть угоду щодо військової допомоги Україні на саміті 6 березня – Каллас

Верховна представниця ЄС із закордонних справ Каї Каллас підготувала новий пакет військової допомоги Україні, який може становити від 20 до 40 мільярдів євро. У документі також передбачено можливість спільного виробництва та партнерства з українською оборонною промисловістю. Радіо Свобода ознайомилося з доопрацьованою чернеткою пропозиції.

Про це розповідає News IO

Сума допомоги та участь країн-членів

Остаточна сума поки що не узгоджена, оскільки «деякі держави-члени ще не мають сформованого уряду», зазначив дипломат в колах ЄС, який не має права на офіційні коментарі. На позачерговому саміті лідерів ЄС, що відбувся 6 березня, представники практично всіх країн-членів, окрім Угорщини, визнали важливість розвитку пропозиції Каї Каллас, зокрема в контексті інтеграції цих планів із планами нарощування оборонного виробництва в ЄС.

Дипломат відзначив: «Відчувається готовність до серйозного обговорення. Ми бачимо це як коаліцію охочих. Очікується, що на саміті лідерів 20 березня буде досягнуто політичного консенсусу».

Структура допомоги та її форми

Каллас також наголосила на важливості пропорційних внесків країн-членів згідно з розміром їх економіки, оскільки нині обсяги підтримки від різних держав суттєво відрізняються. Підтримка може надаватися як «в натуральній формі» (через двосторонні постачання або постачання за участю третьої сторони), так і через фінансовий внесок. Держави-учасниці повинні повідомити одна одну та Європейській службі зовнішніх дій (ЄСЗД) до 30 квітня 2025 року про свої зобов’язання, вказуючи, чи можуть вони закуповувати та постачати додаткову допомогу від імені інших учасників.

Новий пакет передбачає як прямі постачання військової техніки (артилерійські системи великого калібру, системи ППО, боєприпаси тощо), так і закупівлі у української оборонної промисловості. Крім того, допомога, яку країни ЄС вже надали Україні у вигляді зброї з 24 лютого 2025 року, може бути зарахована до цієї ініціативи.

На саміті в Брюсселі 6 березня 26 із 27 держав Євросоюзу підтримали декларацію на підтримку України. Єдиним, хто не голосував за це рішення, був прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан. Це означає, що декларація не увійшла до офіційних висновків саміту ЄС, але міститься в додатках до них, «твердо підтриманих 26 державами-членами».

У декларації також зафіксовано підтримку потенційного розміщення миротворців в Україні в межах механізму «Спільної політики безпеки та оборони» (CSDP), за яким Євросоюз бере участь у миротворчих операціях.