Генеральний директор Tesla та керівник Департаменту ефективності уряду США (DOGE) Ілон Маск звернувся до Дональда Трампа з проханням скасувати нові значні тарифи на імпорт з Китаю. Ця спроба втручання поки що не дала бажаних результатів.
Про це розповідає News IO
Як повідомляє видання, Маск, який активно підтримував Трампа під час виборчої кампанії, на вихідних засудив радника Пітера Наварро, одного з головних архітекторів тарифної політики, і закликав самого Трампа відмовитися від економічного протекціонізму.
Однак, незважаючи на ці зусилля, в понеділок Трамп оголосив про загрозу нових 50-відсоткових мит на імпорт з Китаю, які доповнять уже оголошені 34%. Водночас Маск опублікував відео з виступом економіста Мілтона Фрідмана, який пропагував ідеї вільної торгівлі.
Конфлікт між Трампом та Маском
Цей конфлікт став найбільш відкритим зіткненням між Трампом і Маском за час їхньої політичної співпраці. З початку року Маск очолює групу, яка займається скороченням витрат у державній агенції DOGE, і вже пожертвував понад 290 млн доларів на підтримку Трампа та інших республіканців.
У суботу Маск висміяв Наварро, заявивши:
“Доктор наук з економіки Гарварду – це погано, а не добре”. Наварро публічно не прокоментував цю заяву.
В Білому домі зазначили, що президент формує команду з різними поглядами, але остаточні рішення приймає сам:
“Коли він приймає рішення, всі гребуть в одному напрямку”, – сказала прессекретар Кароліна Левітт.
Торговельна політика та вплив на Tesla
В інтерв’ю віцепрем’єру Італії Маттео Сальвіні Маск висловився за зону вільної торгівлі між США та Європою, а також за збільшення свободи для трудової міграції між континентами. Tesla вже давно критикує тарифну політику США, вважаючи, що вона шкодить інтересам компанії, яка має тісні виробничі зв’язки і з США, і з Китаєм.
За оцінками аналітиків, Tesla може постраждати менше, ніж інші автовиробники, але тиск на компанію зростає. У понеділок акції Tesla впали на понад 2,5%, втративши з початку року вже понад 38% вартості.
Деякі представники бізнесу вже обговорюють створення неформальної групи для лобіювання поміркованішої торговельної політики в оточенні Трампа, вважаючи, що нові мита можуть нашкодити американським компаніям більше, ніж китайським.
Маск намагався дистанціюватися від конфронтації, пізніше у понеділок позитивно відгукнувшись про офіційний допис торгового представника США щодо недобросовісної практики імпорту. Водночас його брат Кімбал Маск розкритикував тарифну стратегію Трампа, назвавши її
“структурним податком на американського споживача”.
Цей публічний конфлікт відбувається на тлі очікуваної відставки Маска з урядової посади та зростаючих викликів для Tesla, зокрема падіння попиту і негативного впливу політичної активності Маска на бренд компанії.