24 лютого 2022 року росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну, атакуючи з усіх боків спільного кордону. З території білорусі було здійснено напад на Київщину з наміром захопити столицю. На півдні російська армія окупувала частини Запорізької та Херсонської областей, а на півночі — райони Сумщини та Чернігівщини.
Про це розповідає News IO
Президент рф володимир путін назвав це вторгнення «спеціальною операцією», метою якої спочатку була «демілітаризація та денацифікація», а згодом — «захист донбасу». У вересні та на початку жовтня росія намагалася анексувати частково окуповані Запорізьку, Херсонську, Донецьку та Луганську області. Україна та західні країни заявили про незаконність цих дій. 12 жовтня Генеральна асамблея ООН ухвалила резолюцію, яка засуджує спроби анексії рф окупованих територій України.
Воєнні злочини та звинувачення
Російська влада стверджує, що її армія не атакує цивільні об’єкти. Проте російські авіація, ракетні війська, флот та артилерія щодня обстрілюють українські міста, завдаючи руйнувань житловим будинкам та об’єктам цивільної інфраструктури.
Станом на кінець жовтня 2023 року українська влада оцінює втрати росії у війні у понад 70 тисяч загиблих військових, тоді як москва заявила про менш ніж 6 тисяч загиблих. Президент України Володимир Зеленський раніше оцінив співвідношення втрат як один до п’яти на користь України.
Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей.
З вересня 2022 року запеклі бої з рф ведуться на сході і півдні України. 6 червня 2023 року була зруйнована гребля Каховського водосховища, що призвело до значних руйнувань і жертв. Україна назвала це екоцидом.
За час повномасштабної війни ООН верифікувала дані про щонайменше 33 878 постраждалих цивільних, з них 11 284 загиблих. Експерти наголошують, що реальна кількість втрат набагато вища. Під час блокади Маріуполя, за даними української влади, могло загинути понад 20 тисяч людей.