24 лютого 2022 року росія розпочала повномасштабну війну проти України, атакувавши територію країни з землі та повітря. Для захоплення Києва було використано білоруську землю. Російські війська вторглися на південь України, окупувавши частини Запорізької та Херсонської областей, а на півночі захопили райони Сумщини та Чернігівщини.
Про це розповідає News IO
Російська федерація характеризує свої дії як «спеціальну операцію», спочатку заявляючи про необхідність «демілітаризації та денацифікації», а пізніше – про «захист Донбасу». У вересні та жовтні 2022 року росія намагалася анексувати частково окуповані Запорізьку, Херсонську, Донецьку та Луганську області, що було засуджено Україною та Заходом. 12 жовтня Генасамблея ООН прийняла резолюцію, яка засуджує ці дії.
Втрати та наслідки війни
Попри запевнення росії, що її армія не атакує цивільні об’єкти, українські міста щодня піддаються обстрілам з боку російської авіації, ракетних військ, флоту та артилерії. Руйнуються житлові будинки і об’єкти цивільної інфраструктури по всій Україні.
Станом на кінець жовтня 2023 року, Україна оцінювала втрати російської армії у понад 70 тисяч загиблих військових. У той же час, росія заявила про менше 6 тисяч загиблих. За даними президента Зеленського, співвідношення втрат України та росії становить один до п’яти.
Контрнаступи та звільнення територій
Не зумівши подолати опір Збройних сил України, підрозділи росії були змушені відійти з Київщини, Чернігівщини та Сумщини на початку квітня 2022 року. У вересні того ж року українська армія успішно звільнила майже всю окуповану частину Харківщини.
11 листопада українські сили оборони звільнили Херсон. Після цього виявлено факти масових вбивств, катувань та зґвалтувань в містах Буча, Ірпінь, Гостомель та інших населених пунктах, звільнених від російської окупації. Україна звинуватила росію в геноциді, а Західні країни допомагають у розслідуванні цих злочинів. росія заперечує свою участь у воєнних злочинах.
Запеклі бої тривають на сході та півдні України з вересня 2022 року. 6 червня 2023 року була зруйнована гребля Каховського водосховища, що призвело до затоплення значних територій та екологічної катастрофи, яку Україна називає екоцидом.
«Реальна кількість втрат, зазначають експерти, набагато більша. Тільки під час блокади і бомбардування Маріуполя, як заявляє українська влада, могла загинути понад 20 тисяч людей».
Загалом, від початку повномасштабної війни до кінця червня 2024 року ООН верифікувала дані про щонайменше 33 878 постраждалих цивільних, з яких 11 284 загиблих. Однак, реальні втрати, за даними експертів, значно перевищують офіційні цифри.