Головна Політика Дискусія в Давосі: США та НАТО про членство України в Альянсі

Дискусія в Давосі: США та НАТО про членство України в Альянсі

Під час обговорення на «Українському сніданку» в Давосі генеральний секретар НАТО Марк Рютте та спеціальний посланець США Річард Гренелл висловили різні думки щодо можливості членства України в Альянсі.

Про це розповідає News IO

Різні підходи до гарантій безпеки

Дискусія розпочалася з коментарів Марка Рютте, який акцентував, що Україні потрібні надійні гарантії безпеки. Він підкреслив, що ці питання не слід обговорювати публічно, адже це може призвести до «переговорів з Путіним без Путіна за столом, коли він просто сидітиме у своєму кріслі в Москві й ставитиме галочки». Водночас Рютте зазначив, що сподівається на швидке членство України в НАТО.

У відповідь Річард Гренелл, який приєднався до дискусії через відеозв’язок, звернув увагу на серйозні проблеми, які можуть виникнути, якщо генеральний секретар НАТО говорить про приєднання України. Він акцентував, що витрати на оборону в Нідерландах мають досягати 2% від ВВП, і застеріг, що «американці платять за оборону, й ви не можете просити американський народ розширювати парасольку НАТО, коли нинішні члени не сплачують свою частку».

Виклики для НАТО і підтримка Європи

Рютте погодився з Гренеллом, зазначивши, що 2% ВВП на оборону «навіть близько не достатньо» для забезпечення колективної безпеки НАТО. Він висловив занепокоєння, що Альянс може не впоратися з викликами, якщо не збільшить ці показники. Генсек НАТО наголосив, що Китай нарощує військову продукцію у шість разів швидше, ніж США, а вся промисловість НАТО «від Каліфорнії до Анкари» виробляє за рік стільки боєприпасів, скільки росія виробляє за кілька місяців.

Також Рютте звернувся до європейських партнерів, закликавши їх взяти на себе частину витрат на озброєння України, оскільки «якщо нова адміністрація Трампа продовжить постачати Україні зброю, було б справедливо, щоб за це платили європейці».

Напередодні цієї дискусії єврокомісар з питань оборони Андрюс Кубілюс закликав Європейський Союз суттєво збільшити оборонні витрати та прискорити досягнення військових цілей НАТО з 2044 до 2030 року через зростаючу загрозу з боку росії. Він підкреслив необхідність інвестицій у розвиток оборонної промисловості Європи на суму понад 500 мільярдів євро впродовж наступних кількох років.