Головна Політика Дрони малого радіусу дії стали причиною більшості жертв в Україні у січні

Дрони малого радіусу дії стали причиною більшості жертв в Україні у січні

у січні дрони малого радіусу дії спричинили більше жертв в Україні, ніж будь-яка інша зброя

У січні 2025 року безпілотники малого радіусу дії спричинили більше жертв, ніж будь-яка інша зброя в Україні. Про це повідомила Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні (ММПЛУ).

Про це розповідає News IO

Ситуація з жертвами від безпілотників

Зростання кількості жертв від безпілотників малого радіусу дії, зокрема з камерами «виду від першої особи» (FPV), викликає серйозну стурбованість щодо дотримання основоположних принципів міжнародного гуманітарного права. За даними ММПЛУ, в Україні у січні загинуло щонайменше 139 цивільних осіб, а 738 отримали поранення. З них 38 цивільних загинули (27%) і 223 зазнали поранень (30%) внаслідок атак дронів, які скидали вибухівку на цивільних осіб, переважно в їхніх автомобілях або громадському транспорті.

«Безпілотники малого радіусу дії зараз становлять одну з найбільш смертельних загроз для цивільних осіб у прифронтових районах. У січні 2025 року безпілотники малого радіусу дії спричинили загибель і поранення більшої кількості цивільних осіб, ніж будь-яка інша зброя», – зазначила Даніель Белль, голова ММПЛУ.

Динаміка використання дронів

Згідно з даними ММПЛУ, 95% жертв від безпілотників малого радіусу дії сталися на території, підконтрольній Україні, тоді як 5% – в окупованих росією регіонах. Дрони, які використовуються в більшості атак з близької відстані, ймовірно, є FPV-дронами, що мають можливість надавати операторам на землі прямий огляд в реальному часі.

Більшість жертв серед цивільних осіб від безпілотників малого радіусу дії зафіксовано в підконтрольних уряду частинах Херсона, особливо вздовж річки Дніпро, де дрони стали причиною 70% усіх жертв серед цивільних осіб у регіоні. ММПЛУ також зафіксувала зростання кількості жертв в інших прифронтових районах, зокрема в Харківській, Сумській, Дніпропетровській, Миколаївській, Донецькій і Запорізькій областях.

Протягом 2024 року організація відзначила значне зростання кількості жертв від дронів малого радіусу дії, зокрема в останньому півріччі. Російські військові регулярно атакують українські регіони з використанням різних видів озброєння, включаючи ударні БПЛА.

Керівництво росії заперечує, що під час війни здійснює цілеспрямовані удари по цивільній інфраструктурі України, погрожуючи мирному населенню. Однак українська влада та міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини російської федерації, наголошуючи на їх цілеспрямованому характері.