У 2023 році доходи від продажу зброї та військових послуг досягли значного показника в 632 мільярди доларів США, що на 4,2% більше у реальному вимірі, ніж у попередньому році. Така інформація була оприлюднена в дослідженні Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем миру (SIPRI).
Про це розповідає News IO
Зростання доходів від продажу зброї у різних регіонах
Збільшення доходів спостерігалося в усіх регіонах, проте найбільше серед компаній, що базуються в росії та на Близькому Сході. Менші виробники виявилися ефективними у реагуванні на новий попит, що виник у зв’язку з війнами в Газі та Україні, зростанням напруженості в Азії та програмами переозброєння в інших частинах світу.
У 2023 році переважна більшість виробників зброї збільшили обсяги продукції у відповідь на зростання попиту. Майже три чверті компаній зафіксували зростання доходів від продажу порівняно з попереднім роком. Примітно, що більшість таких компаній належать до нижньої половини ТОП-100.
«У 2023 році відбулося помітне зростання доходів від продажу озброєнь, і ця тенденція, ймовірно, продовжиться у 2024 році», – сказав Лоренцо Скараццато, дослідник програми SIPRI «Військові витрати і виробництво озброєнь».
Аналіз доходів у США та Європі
Згідно з дослідженнями SIPRI, 41 компанія зі США, що входить до ТОП-100, отримала доходи від продажу зброї на рівні 317 мільярдів доларів, що на 2,5% більше, ніж у 2022 році. З цих 41 компаній 30 збільшили свої доходи.
Сукупні доходи 27 європейських компаній (без урахування росії) склали 133 мільярди доларів, що є найменшим приростом у світі – лише на 0,2% більше, ніж у попередньому році. Це пояснюється тим, що ці компанії здебільшого виконували попередні контракти. Однак, деякі європейські виробники зафіксували значне зростання доходів завдяки збільшенню попиту, пов’язаного з війною в Україні та новими замовленнями на озброєння.
Цікаво, що у 2022 році доходи від продажу зброї 100 найбільших компаній світу скоротилися на 3,5% порівняно з 2021 роком, попри повномасштабне вторгнення росії в Україну.