Демографічні проблеми в росії створюють довгострокові системні виклики для суспільства та економіки, а спроби уряду збільшити рівень народжуваності навряд чи зможуть суттєво змінити ситуацію в короткостроковій перспективі. Згідно з інформацією зведення розвідки Великої Британії, оприлюдненої 11 лютого, проблема старіння населення стає дедалі більш актуальною.
Про це розповідає News IO
Суворі заходи влади
Цікаво, що російський суд у Севастополі в анексованому Криму наклав штраф у 50 000 рублів (приблизно 500 доларів США) на місцеву жительку за нібито «пропаганду чайлдфрі». Це стало першим подібним випадком, що свідчить про жорсткість нових законодавчих ініціатив.
У листопаді 2024 року президент рф Володимир Путін підписав закон, що забороняє пропаганду чайлдфрі, передбачаючи значні штрафи: до 400 тисяч рублів (приблизно 169 тисяч гривень) для фізичних осіб, до 800 тисяч рублів (понад 337 тисяч гривень) для посадових осіб та до п’яти мільйонів рублів (майже 2 мільйони 109 тисяч гривень) для юридичних осіб.
«Закон майже напевно частково спрямований на вирішення серйозної демографічної проблеми старіння і скорочення населення Росії. Ця проблема ще більше загострюється еміграцією приблизно 1,3 мільйона росіян з моменту вторгнення в Україну, в тому числі багатьох молодих і добре освічених, а також значними втратами серед російського населення», – зазначають у розвідці.
Прогнози щодо населення
Державна дума росії 12 листопада минулого року ухвалила закон, що забороняє поширення інформації, яка пропагує добровільну відмову від народження дітей в інтернеті, ЗМІ, кіно та рекламі. За даними Інституту народногосподарського прогнозування Російської академії наук (РАН), чисельність населення росії й надалі зменшуватиметься. Останні дані свідчать, що на початок 2024 року населення становило 146,2 мільйона осіб, а за прогнозами науковців, до 2035 року ця цифра скоротиться до 142 мільйонів, а до 2050 року – до 136 мільйонів.