Головна Важливе Y Combinator звинувачує Google у монопольній поведінці й стримуванні інновацій

Y Combinator звинувачує Google у монопольній поведінці й стримуванні інновацій

Y Combinator звинуватив Google у монополізмі та згубному впливі на стартапи

Відомий акселератор стартапів Y Combinator подав до суду США офіційний документ-амікус, у якому звинуватив Google у масштабному монополізмі та негативному впливі на ринок технологічних інновацій. Представники Y Combinator підкреслюють, що через домінування Google венчурні фонди вимушені уникати інвестицій у стартапи, які працюють у сферах веб-пошуку та штучного інтелекту. На думку компанії, конкуренція в цих галузях практично заблокована, а самі стартапи потрапили до так званої «зони вбивства» навколо Google.

Про це розповідає News IO

Аргументи Y Combinator щодо монополії та ринкової стагнації

«Google зупинив незалежні компанії, як Y Combinator, від фінансування та прискорення інноваційних стартапів, які в іншому випадку могли б кинути виклик домінуванню Google. Результатом цього є ландшафт, який штучно зупинено й став стагнуючим».

Компанія також акцентує, що попри активний пошук перспективних інвестицій для розробників інструментів штучного інтелекту, які змінять способи взаємодії людей з інформацією онлайн, існує «явний ризик» подальшого пригнічення нових ринків з боку Google. Y Combinator вважає, що монопольне становище Google дозволяє компанії стримувати розвиток передових технологій.

Юридичні ініціативи та можливі наслідки для Google

У документі, поданому у травні, Y Combinator наголошує, що Google понад десять років фактично «заморозив» ринки веб-пошуку та текстової реклами. Хоча безпосередніх закликів до розподілу компанії не прозвучало, генеральний директор акселератора Гаррі Тан запропонував обмежити антиконкурентні дії Google. Зокрема, він вказав на практику виплат мільярдних сум Apple за встановлення пошуковика Google за замовчуванням на пристроях iPhone як один із головних бар’єрів для конкуренції.

Y Combinator також висунув ідею, що Google має відкрити свій пошуковий індекс для навчання великих мовних моделей (LLMs). Це питання є надзвичайно чутливим, адже пошукові алгоритми Google вважаються ключовою корпоративною таємницею компанії. Представники акселератора заявили: якщо Google не впровадить зміни протягом п’яти років, уряд США має право вимагати примусового розділення структури компанії. Гаррі Тан охарактеризував це як «погрозу спін-офу» у своїй публікації на X.

Варто зазначити, що минулого року Google вже програла антимонопольну справу щодо свого домінування на ринку пошукових систем. На даний момент компанія оскаржує це рішення, а уряд США розглядає можливість подальших санкцій, зокрема, відокремлення браузера Chrome, рішення щодо яких очікується у серпні 2025 року.

Попри існуючі партнерські проєкти між Y Combinator і Google — наприклад, забезпечення стартапів доступом до кластерів Nvidia GPUs — позиція акселератора в цій справі особливо примітна. Крім того, Y Combinator залишається стратегічно пов’язаним із OpenAI, яка наразі виступає прямим конкурентом Google у галузі пошуку.