У молочній індустрії України замість пальмової олії застосовують олеїнову фракцію, яка є продуктом її переробки. Цей компонент використовують у молоковмісних продуктах, де молочні жири частково або повністю замінені рослинними. Про це заявив Вадим Чагаровський, голова «Спілки молочних підприємств України».
Про це розповідає News IO
До продуктів, де застосовуються замінники жиру, відносяться вироби з високим вмістом жиру, такі як сметана, масло, сири та морозиво. Наприклад, близько 50% морозива в Україні виготовляють із замінниками молочного жиру. Проте у продуктах з низькою жирністю, таких як молоко, кефір, ряжанка та йогурти, олеїнову фракцію не використовують, оскільки це не має економічного сенсу для виробників.
«Але і до замінників молочного жиру є певні вимоги: трансжири в них не повинні складати більше 2% на 100 г. Ті замінники, які використовуються сьогодні у молочній галузі, відповідають цьому показнику», — пояснює Чагаровський.
Використання замінників жиру в експортних продуктах
Чагаровський наголошує, що українські виробники переважно не застосовують рослинні замінники жирів у продукції для внутрішнього ринку, але використовують їх для експорту. Зокрема, плавлені сирки, призначені для ринків Азії, Африки і Близького Сходу, можуть містити такі замінники.
Вплив тіньового ринку на споживачів
Експерт також зазначив, що навіть до запровадження закону № 5148, який забороняє використання пальмової олії в дитячому харчуванні, добросовісні виробники дотримувалися правильного маркування своєї продукції. Проте близько 20% ринку залишається в тіні. Це спричиняє фальсифікацію молочних продуктів, де під виглядом сиру можуть продавати товари, в яких молочний жир замінений на рослинний. Для здешевлення виробництва замість молочного жиру використовують не тільки пальмову олію, а й яловичий чи курячий жир. Більшість таких продуктів потрапляє на ринки сегменту HoReCa.