Президент США Дональд Трамп мріє про створення вітчизняної версії iPhone, однієї з найпопулярніших технологічних інновацій в історії. Це стало б потужним символом його тарифного плану та передвиборчої обіцянки повернути робочі місця в Америку, як зазначає Bloomberg.
Про це розповідає News IO
Адміністрація Трампа переконана, що це цілком реальна мета, особливо з огляду на плани накласти 145% тарифів на імпорт з Китаю, де наразі розташоване виробництво Apple Inc. Компанія також пообіцяла вкласти 500 мільярдів доларів у розвиток виробництв у США протягом найближчих чотирьох років.
Реальність виробництва iPhone в США
Цього тижня Білий дім підтвердив свою позицію: Трамп прагне, щоб Apple перенесла виробництво iPhone в США. Прес-секретар Білого дому Кароліна Левітт зазначила: «Якби Apple не думала, що Сполучені Штати можуть це зробити, вони, ймовірно, не вклали б таку велику суму».
Проте реальність зовсім інша. Apple навряд чи зможе перенести виробництво iPhone до США у найближчому майбутньому з ряду причин, зокрема через брак необхідних потужностей і робочої сили. Крім того, в країні відсутня розвинена екосистема постачальників, виробничих потужностей та інженерних ноу-хау, які наразі є лише в Азії.
Зараз Apple більше зосереджується на розвитку Індії як нового джерела постачання iPhone. Партнери компанії вже зводять у цій країні другий за величиною завод з виробництва iPhone у світі, що зменшить залежність Apple від Китаю. Найбільші об’єкти FATP компанії, скорочення від final assembly, test and pack-out, є масивними комплексами, подібними до міст, з сотнями тисяч людей, школами, спортзалами та медичними установами.
Виклики автоматизації та людського фактора
Експерт з виробництва, Метью Мур, заявив: «Яке місто в Америці збирається все закинути і будувати тільки айфони? Мільйони людей зайняті в ланцюжку поставок Apple в Китаї». Процес розробки нових iPhone розпочинається в лабораторіях Apple у Силіконовій долині, але тісна співпраця з азійськими постачальниками триває місяці і навіть роки.
«Китай перестав бути країною з низькою вартістю робочої сили багато років тому. Причина в майстерності та кількості майстерності в одному місці», – зазначив Тім Кук, головний виконавчий директор Apple.
Складнощі автоматизації виробництва також підвищуються через швидкі темпи змін у дизайні продукції, що вимагає постійних налаштувань на виробничих лініях. Наразі Apple диверсифікує виробництво iPhone, зменшуючи частку виробництва в Китаї, хоча повторити цей процес в інших країнах залишається складно.
Хоча компанія реалізує невеликі обсяги виробництва iPhone в Індії, більшість нових моделей продовжують вироблятися в Китаї. За оцінками, 35 мільйонів пристроїв, які Apple виробляє в Індії, можуть покрити значну частину її потреб у США.
На думку експертів, простіші продукти, як-от iMac і iPad, можуть бути легшими для виробництва в США, але iPhone залишаються складним продуктом із високими вимогами до виробництва. «iPhone – це зовсім інша тварина», – резюмує Мур.