Головна Суспільство У Чехії засновника фонду Help Ukraine засудили до 5,5 років за розтрати

У Чехії засновника фонду Help Ukraine засудили до 5,5 років за розтрати

У Чехії засновника фонду Help Ukraine засудили до 5,5 років ув’язнення за розтрату допомоги для українських біженців

Міський суд у Празі виніс вирок засновнику благодійного фонду Help Ukraine, Володимиру Гергелю, засудивши його до 5,5 років позбавлення волі. Причиною стали розтрати державних субсидій, що були виділені на інтеграцію українських біженців. Суд також наклав на Гергеля обмеження, заборонивши йому обіймати керівні посади в благодійних організаціях на той же термін.

Про це розповідає News IO

Гергель заперечує свою провину та подав апеляцію на рішення суду. Справу відкрито на підставі двох дотацій Міністерства освіти Чехії, загальна сума яких становила 20 мільйонів крон (близько 36,4 мільйона гривень). У 2022 році, на фоні повномасштабного вторгнення росії в Україну, він відкрив у Празі комунальний центр, метою якого була підтримка українських дітей та їхніх батьків у процесі адаптації.

Неправдиві заяви та нецільове використання коштів

Суд встановив, що інформація, надана у заявках на дотації, була неправдивою, а бюджетні кошти були використані не за призначенням. Відповідно до рішення суду, Гергель зобов’язаний відшкодувати державі 13,3 мільйона крон. На даний момент він уже повернув близько 7 мільйонів крон, однак частина коштів, згідно з обвинуваченням, була витрачена на купівлю житла. Також відзначено, що батьки дітей сплачували по 2 500 крон за харчування, що суперечило умовам дотації.

Судове слідство та заяви

У своїх поясненнях в суді Гергель стверджував, що не розтратив кошти, а лише повернув власні гроші, які він раніше надав у вигляді позики для функціонування центру. У фінальному слові він зазначив, що створив центр для того, щоб забезпечити «світло і безпеку» для українських дітей. Однак суд визнала ці пояснення непереконливими.

Прокуратура Праги минулого року подала обвинувальний акт щодо Гергеля, підозрюючи його у розкраданні дотацій, які мали на меті програми інтеграції українських біженців у Чеській Республіці. Станом на квітень 2025 року в Чехії зареєстровано близько 366 тисяч українських біженців із чинним статусом тимчасового захисту.