Головна Агросектор Близько 50% корів в Україні утримується в семи областях

Близько 50% корів в Україні утримується в семи областях

Близько половини корів в Україні утримується в семи областях

Сільськогосподарські підприємства України наростили поголів’я великої рогатої худоби (ВРХ) у порівнянні з минулим роком. Проте в січні кількість тварин зменшилась через їх релокацію з прифронтових зон та збільшення обсягів експорту живця в грудні та січні, як зазначає аналітик Асоціації виробників молока Георгій Кухалейшвілі.

Про це розповідає News IO

Стан поголів’я ВРХ в Україні

Згідно з попередніми даними Міністерства аграрної політики, станом на 1 лютого в усіх секторах України утримується 2 мільйони 29,2 тисяч голів ВРХ, з яких 1 мільйон 156 тисяч — корови. У порівнянні з 1 січня, поголів’я ВРХ скоротилося на 300 голів, а кількість корів зменшилася на 21,7 тисяч голів. За рік поголів’я ВРХ зменшилося на 153,9 тисяч голів, зокрема корів — на 103,6 тисяч голів. Відзначається, що 45% тварин утримується на промислових підприємствах, а 55% — в господарствах населення.

Причини скорочення поголів’я

В промисловому секторі на даний час утримується 916,3 тисяч голів ВРХ, що на 1,3 тисяч голів менше, ніж у січні. Кількість корів у промисловому секторі становить 377,2 тисяч, також зменшившись на 1 тисячу голів за останній місяць. За рік поголів’я ВРХ на підприємствах зросло на 7,1 тисяч голів, а кількість корів збільшилась на 1,2 тисячі. В присадибному секторі утримується 1 мільйон 112,9 тисяч голів, що на 1 тисячу більше у порівнянні з січнем. Однак, кількість корів у господарствах населення зменшилась на 20,4 тисячі, що становить 778,8 тисяч голів.

Георгій Кухалейшвілі зазначає: “Скорочення поголів’я ВРХ відбувається в Україні протягом багатьох років через відсутність ефективної державної програми підтримки молочного скотарства. Скорочення поголів’я прискорилось після початку повномасштабного вторгнення росії.”

Нинішня ситуація змушує фермерів релокувати господарства з Дніпропетровської та Сумської областей в безпечніші регіони. Однак переїзд часто є ускладненим через обмежену кількість господарств, які відповідають вимогам для утримання тварин. Додатковими проблемами є зниження поголів’я через загибель худоби в прифронтових зонах, де існує загроза обстрілів.

Скорочення також спостерігається в Закарпатській, Волинській, Рівненській та Чернівецькій областях, що пов’язано з оптимізацією виробництв. У грудні-січні Україна збільшила експорт ВРХ через активний попит на зовнішніх ринках, особливо в період підготовки до Рамадану.

Багато фермерів уникали інвестицій у розширення поголів’я через воєнні дії і нестачу обігових коштів. Виробничі витрати зростають швидше за ціни на готову продукцію, що викликано зростанням цін на корми, електроенергію та девальвацію гривні.

Однак, існує оптимізм щодо розвитку молочних ферм у відносно безпечних регіонах, де фермери модернізують свої потужності і збільшують продуктивність поголів’я. За попередніми даними, не менше 40 господарств впроваджують такі заходи.

На даний момент, найбільше поголів’я корів зафіксовано в таких областях: Хмельницька (193,7 тисяч голів), Полтавська (169,2 тисяч голів), Вінницька (153,5 тисяч голів), Тернопільська (123,9 тисяч голів), Одеська (122,3 тисяч голів), Черкаська (121,4 тисяч голів) та Чернігівська (120,6 тисяч голів).