Білоруська компанія «Агропродукт» використовує сировину, вивезену з тимчасово окупованих територій Херсонщини, для виробництва ріпакової олії, яка експортується до країн Європейського Союзу. Однією з країн-імпортерів є Литва, де з літа 2024 року запроваджено заборону на ввезення білоруських харчових продуктів, зокрема ріпакової олії.
Про це розповідає News IO
Обсяги експорту та укладені угоди
Згідно з даними Федеральної державної інформаційної системи «Зерно», у 2023 році з окупованих територій Херсонської області до Білорусі було вивезено близько 5 тисяч тонн насіння ріпаку. Серед п’яти компаній, які стали отримувачами українського ріпаку в Білорусі, фігурує «Агропродукт», відомий як один із найбільших виробників ріпакової олії, що постачається до ЄС.
Згідно з даними Євростату, за перші шість місяців 2024 року країни Євросоюзу закупили понад 90 тисяч тонн ріпакової олії з Білорусі на суму понад 67 мільйонів євро, з основними покупцями Литвою та Латвією. Білоруська опозиційна організація «Співтовариство залізничників Білорусі» повідомляє, що ці країни отримали приблизно по 50 тисяч тонн олії виключно від «Агропродукту» протягом всього 2024 року.
Зв’язки з білоруською владою та санкції
Логістичні компанії у Латвії та Литві підтвердили свою співпрацю з «Агропродуктом», незважаючи на заборону на ввезення ріпакової олії в Литві. Журналісти розслідування виявили, що «Агропродукт» має тісні зв’язки з білоруською владою. Співзасновницею компанії є білоруська фірма «Транзит-Авто 2003», власник якої, Олексій Шведов, має досвід співпраці з високопосадовцями, зокрема з представниками Управління справами президента Білорусі.
Компанія «Транзит-Авто 2003» потрапила під українські санкції у 2023 році через підтримку російських військових дій, однак «Агропродукт», заснований цією компанією, не включений до санкційних списків ЄС та України, що дозволяє їй вільно постачати свою продукцію до Європи.
«Можемо говорити про дії іноземної юридичної особи, які створюють реальні або потенційні загрози національним інтересам та територіальній цілісності України».
Директор «Агропродукту» Олег Теслюк відмовився коментувати ситуацію, а інформація про його зв’язки з владою викликала обурення. Раніше «Схеми» у спільному розслідуванні виявили факти незаконного експорту українського врожаю.