Повномасштабна війна росії проти України, яка розпочалася 24 лютого 2022 року, продовжує тривати. Військові сили рф атакували Україну в різних регіонах, використовуючи для вторгнення територію Білорусі, зокрема на Київщині, де намагалися захопити столицю. На півдні російські війська захопили частину Запорізької та Херсонської областей, в той час як на півночі відбувалися бої в Сумській та Чернігівській областях.
Про це розповідає News IO
Цілі та наслідки вторгнення
Президент рф Володимир Путін визначає цю агресію як «спеціальну операцію», з початковими цілями, що включали «демілітаризацію і денацифікацію» України, а пізніше – «захист Донбасу». У вересні 2022 року рф зробила спробу анексувати частково окуповані території, однак міжнародне співтовариство, зокрема Генеральна асамблея ООН, засудило ці дії як незаконні.
Військові дії та гуманітарна ситуація
Незважаючи на запевнення російської влади про те, що армія не атакує цивільні об’єкти, щоденні обстріли українських міст російською авіацією, ракетними військами та артилерією призводять до руйнування житлових будинків і об’єктів інфраструктури. На кінець жовтня 2023 року Україна оцінювала втрати рф у війні в понад 70 тисяч загиблих військових, тоді як офіційні заяви рф про втрати становили лише 6 тисяч.
Після невдалого наступу на Київ, російські війська відступили з регіонів Київської, Чернігівської та Сумської областей. У вересні 2022 року українська армія успішно звільнила більшість окупованої частини Харківщини, а 11 листопада українські Сили оборони витіснили російські війська з Херсона.
Після звільнення міст і сіл, таких як Буча та Ірпінь, стали виявлятися факти масових вбивств, катувань та інших злочинів проти мирних жителів. Українська влада заявила, що росія чинить геноцид, тоді як країни Заходу підтверджують ці факти та беруть участь у розслідуваннях. Росія ж заперечує звинувачення у скоєнні воєнних злочинів.
Нові випадки катувань і вбивств українських громадян стають відомими в усіх населених пунктах, що були звільнені від російської окупації. Запеклі бої тривають на сході та півдні України, а екоцид, зокрема зруйнування греблі Каховського водосховища, призвело до серйозних екологічних і гуманітарних наслідків.
Згідно з даними ООН, з початку війни зафіксовано щонайменше 33 878 постраждалих цивільних, серед яких 11 284 загиблих. Водночас реальна кількість втрат, як зазначають експерти, може бути набагато більшою. Наприклад, під час блокади та бомбардування Маріуполя, за оцінками української влади, могла загинути понад 20 тисяч людей.